Umjetna inteligencija i zbog algoritama unosi znatne promjene u područje informacija i dezinformacija. Kako bismo pokazali na koje se sve načine možemo zaštititi od njihovih utjecaja, ali i kako bismo iskoristili mogućnosti koje algoritmi i umjetna inteligencija nude u sklopu projekta ALGOWATCH organizirali smo izložbu ,,Razotkrivanje algoritama: kako oblikuju naš digitalni svijet”. Izložba se pokazala kao odličan format za promišljanje, razgovor, diskusiju i poticanje kritičkog razmišljanja, a bila je podijeljena u četiri edukativna dijela: labirint znanja, kviz znanja, aktivnosti s različitim alatima umjetne inteligencije i videoigra EUNOPIA, koja je osmišljena u sklopu projekta.
Posebnu pažnju posvetili smo labirintu znanja – edukativnoj instalaciji s pojmovima iz područja medijske pismenosti popraćenoj primjerima iz stvarnog i digitalnog svijeta. Posjetitelji su tako imali priliku upoznati se s pojmovima kao što su algoritmi preporuka i rangiranja, algoritamska pristranost, kolačići, ekonomija pozornosti, strojno učenje, YOLO, metapodaci, sintetički mediji i brojnim drugima.
Znanje stečeno na izložbi posjetitelji su mogli provjeriti putem kviza znanja, koji je dostupan i putem službene stranice projekta ALGOWATCH.
Najdraži dio izložbe većini posjetitelja bili su razni alati umjetne inteligencije u kojima su se mogli samostalno okušati, pa nam je jedan posjetitelj rekao: ,,Bilo je jako zanimljivo i zabavno, a pogotovo alati koje sam isprobao s prijateljem na tabletima.”
Kroz videoigru prisjetili smo se koliko je važno provjeriti izvor svake informacije kao i navesti je pri kreiranju sadržaja. Kritičkom analizom sadržaja i provjerom izvora možemo ne samo razotkriti istinu, već i sačuvati autentičnost i zaštititi autorska prava i intelektualno vlasništvo.
Tijekom izložbe osobit smo naglasak stavili i na razvijanje algoritamske pismenosti. Posjetitelje smo upoznali s radom algoritama, kao i njihovim utjecajem na informacije, ali i dezinformacije. Nakon obilaska ove interaktivno-edukativne izložbe posjetitelji su stekli vještine korištenja algoritama i alata umjetne inteligencije, ali i sposobnost njihove analize i kritičke prosudbe. Osim toga, kao građani spremni su zauzeti stav kada je riječ o njihovom korištenju, regulaciji i etičkim posljedicama.
Zahvaljujemo svim učenicima, nastavnicima i odgojno-obrazovnim djelatnicima na velikom interesu i sudjelovanju! Veselimo se budućim susretima i nastavku razvijanja kritičkog odnosa prema tehnologiji koja oblikuje naš svakodnevni život.

Hvala i svim članovima i volonterima Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu koji su se odazvali na ovu jedinstvenu izložbu i koji su se iskazali ne samo kao sjajni predavači nego i odlični „kustosi“.
Projekt ALGOWATCH sufinancira se sredstvima Europske unije, Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske i Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. Ovaj sadržaj isključiva je odgovornost DKMK-a i ne odražava nužno stavove Europske unije, Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske ili Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih.
Foto: Petar Santini / DKMK
