U sklopu Tjedna medijske pismenosti 28. i 29. travnja Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu (DKMK) održalo je niz predavanja i radionica za učenike prvih razreda srednjih škola grada Rovinja. U edukativnim aktivnostima sudjelovalo je ukupno 212 učenika.

Tijekom prvog dana programa pet članova DKMK-a održalo je pet odvojenih predavanja na temu “Mentalno zdravlje i izazovi rizičnog ponašanja na društvenim mrežama – seksting i seksualne iznude”. Cilj predavanja bio je osvijestiti mlade o potencijalnim rizicima komunikacije u digitalnom prostoru te im ponuditi konkretne savjete za sigurno i odgovorno korištenje društvenih mreža.

Program je nastavljen kazališnom predstavom “Game Over”, koju su u rovinjskom Multimedijalnom centru izveli glumci Mateja Majerle i Jure Ruža. Predstava na snažan način prikazuje posljedice sekstanja i neprimjerenog ponašanja na internetu. Nastala je u okviru projekta „Osvijesti – reagiraj – (e)nasilje ne ignoriraj“ kojeg DKMK provodi u suradnji s Udrugom Pragma i B Glad produkcijom, uz podršku Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. Više o predstavi pročitajte na poveznici.

foto: IstraIN

Drugog dana aktivnosti, članovi DKMK-a proveli su dvije interaktivne radionice: debatu i igranje uloga. Tijekom debate učenici su radili u timovima, iznosili argumente i razvijali vještine istraživanja i strukturirane komunikacije. U radionici igranja uloga, učenici su se u parovima stavljali u pozicije roditelja i djece, vježbajući empatiju, razumijevanje i traženje zajedničkih rješenja kroz zadane scenarije.

Program je zaključen predavanjem predsjednika DKMK-a prof. dr. sc. Danijela Labaša, održanim u M Centru za roditelje. Tom prigodom predstavio je i rezultate anketnog istraživanja provedenog s učenicima prvog dana radionica.

DKMK izražava veliko zadovoljstvo ishodima projekta u Rovinju, koji je uspješno spojio teoriju, praksu i istraživanje s ciljem osnaživanja mladih za sigurno i odgovorno ponašanje u digitalnom okruženju.