Umjetna inteligencija i zbog algoritama unosi znatne promjene u područje informacija i dezinformacija. Kako bismo pokazali na koje se sve načine možemo zaštititi od njihovih utjecaja, ali i kako bismo iskoristili mogućnosti koje algoritmi i umjetna inteligencija nude u sklopu projekta ALGOWATCH organizirali smo izložbu ,,Razotkrivanje algoritama: kako oblikuju naš digitalni svijet”. Izložba se pokazala kao odličan format za promišljanje, razgovor, diskusiju i poticanje kritičkog razmišljanja, a bila je podijeljena u četiri edukativna dijela: labirint znanja, kviz znanja, aktivnosti s različitim alatima umjetne inteligencije i videoigra EUNOPIA, koja je osmišljena u sklopu projekta.

Posebnu pažnju posvetili smo labirintu znanja – edukativnoj instalaciji s pojmovima iz područja medijske pismenosti popraćenoj primjerima iz stvarnog i digitalnog svijeta. Posjetitelji su tako imali priliku upoznati se s pojmovima kao što su algoritmi preporuka i rangiranja, algoritamska pristranost, kolačići, ekonomija pozornosti, strojno učenje, YOLO, metapodaci, sintetički mediji i brojnim drugima.

Znanje stečeno na izložbi posjetitelji su mogli provjeriti putem kviza znanja, koji je dostupan i putem službene stranice projekta ALGOWATCH.

Najdraži dio izložbe većini posjetitelja bili su razni alati umjetne inteligencije u kojima su se mogli samostalno okušati, pa nam je jedan posjetitelj rekao: ,,Bilo je jako zanimljivo i zabavno, a pogotovo alati koje sam isprobao s prijateljem na tabletima.”

Kroz videoigru prisjetili smo se koliko je važno provjeriti izvor svake informacije kao i navesti je pri kreiranju sadržaja. Kritičkom analizom sadržaja i provjerom izvora možemo ne samo razotkriti istinu, već i sačuvati autentičnost i zaštititi autorska prava i intelektualno vlasništvo.

Tijekom izložbe osobit smo naglasak stavili i na razvijanje algoritamske pismenosti. Posjetitelje smo upoznali s radom algoritama, kao i njihovim utjecajem na informacije, ali i dezinformacije. Nakon obilaska ove interaktivno-edukativne izložbe posjetitelji su stekli vještine korištenja algoritama i alata umjetne inteligencije, ali i sposobnost njihove analize i kritičke prosudbe. Osim toga, kao građani spremni su zauzeti stav kada je riječ o njihovom korištenju, regulaciji i etičkim posljedicama.

Izložbu su posjetili učenici i nastavnici brojnih osnovnih i srednjih škola iz Zagreba i njegove okolice, ali i drugih krajeva Hrvatske. Ugostili smo brojne osnovne škole: OŠ Ivana Cankara Zagreb, OŠ Ivana Gorana Kovačića Vrbovsko, OŠ Jure Filipovića Barban, OŠ Središće Zagreb, OŠ Grigora Viteza Zagreb, OŠ Nikole Hribara Zagreb, OŠ  Josipa Antuna Ćolnića Đakovo, OŠ Većeslava Holjevca Zagreb, kao i srednje: Privatna škola Futura Zagreb, Gornjogradska gimnazija Zagreb, Ekonomska i birotehnička škola Bjelovar, Srednja škola Zlatar, Srednja škola Ivan Švear Ivanić-Grad, Privatna sportska i jezična gimnazija Franjo Bučar Zagreb, VII. gimnazija Zagreb, Gimnazija Velika Gorica, Gimnazija dr. Ivana Kranjčeva iz Đurđevca, Graditeljska tehnička škola Zagreb, Gimnazija Bjelovar, Gimnazija Tituša Brezovačkog Zagreb, Prva privatna gimnazija Zagreb i Elektrostrojarska obrtnička škola iz Zagreba.

Zahvaljujemo svim učenicima, nastavnicima i odgojno-obrazovnim djelatnicima na velikom interesu i sudjelovanju! Veselimo se budućim susretima i nastavku razvijanja kritičkog odnosa prema tehnologiji koja oblikuje naš svakodnevni život.

,,Tema je korisna za sve generacije. I mi profesori mnogo smo naučili s vama. Hvala!” – istaknuo je jedan od nastavnika.

Hvala i svim članovima i volonterima Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu koji su se odazvali na ovu jedinstvenu izložbu i koji su se iskazali ne samo kao sjajni predavači nego i odlični „kustosi“.

Projekt ALGOWATCH sufinancira se sredstvima Europske unije, Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske i Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. Ovaj sadržaj isključiva je odgovornost DKMK-a i ne odražava nužno stavove Europske unije, Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske ili Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih.

Foto: Petar Santini / DKMK