Projektom „Medijskom kulturom do sretnog i bezbrižnog djetinjstva“, uz potporu Zaklade Adris, DKMK je 2015. izradio šest edukativnih brošura o medijima i njihovu utjecaju na djecu i mlade. Brošure su namijenjene učenicima u osnovnoj školi u dobi od 10 do 14 godina. Svi su sadržaji edukativnog karaktera, prikazani na djeci zanimljiv način i prilagođeni dječjoj dobi. Ukazuju na pozitivne strane masovnih medija (osobito njihova uloga u odgoju i obrazovanju), ali i upozoravaju na sve one negativne strane, poput utjecaja oglašavanja, elektroničkog nasilja, senzacionalizma, stereotipa, neprimjerenog izvještavanja i lažnog prikaza ljepote.
Brošuru možete prolistati klikom na njezinu naslovnicu:
Brošura „Stereotipi i medijski prikazi ljepote: kako mediji oblikuju naš pojam lijepoga?
“ definira pojmove poput stereotipa i predrasuda, pojašnjava kako mediji mogu oblikovati naše mišljenje i stavove, kako se medijska ljepota razlikuje od one stvarne te koje su najčešće posljedice nerealnog prikazivanja muškaraca i žena u medijima. Brošura donosi i niz primjera pozitivnih i negativnih strana medija u promicanju važnosti, prije svega, zdravog, a tek onda lijepog ili privlačnog fizičkog izgleda, kao i smjernica za djecu i mlade.
Autori: Irina Adamović, Mirta Andrlon i Virna Jogunica
Brošura „Mediji (i) naši učitelji“ donosi pregled pojmova važnih za shvaćanje medija, njihove uloge, funkcija i razvoja kroz povijest. Također, brošura na jednostavan način djeci i mladima pojašnjava medijski odgoj i njegovu važnost u svijetu u kojem živimo te daje smjernice kako medije mogu koristiti u svakodnevnom životu, a posebice u školi.
Autori: Katarina Blažina, Ivan Fedor i Danijel Labaš
Brošura „Kako prepoznati senzacionalizam u medijima?“ nudi zanimljiv i jednostavan pregled osnovnih pojmova vezanih uz senzacionalizam i etiku u medijima te kroz niz primjera djeci i mladima pojašnjava kako mogu prepoznati senzacionalizam i koliki je njegov utjecaj u suvremenim medijima. Brošura donosi i niz smjernica za istinito i objektivno izvještavanje, posebice kada je riječ o osjetljivim temama poput izvještavanja o ratovima ili izvještavanja o djeci.
Autori: Mehmed Hatipović, Ines Jurković i Andriana Samardžić
Brošura „Svijet interneta na dlanu“ djeci i mladima objašnjava pozitivna i negativna obilježja novih medija, razvoj društvenih mreža, pravila lijepog ponašanja na internetu, kao i važnost zaštite privatnosti prilikom korištenja novim medijima. U brošuri se mogu pronaći i podaci vezani uz nasilje putem novih medija (cyberbullying) te smjernice za zaštitu od takvog oblika nasilja.
Autori: Lana Ciboci, Leali Osmančević i Vladimir Preselj
Brošura „Čarobni (varljivi) svijet reklama“djecu i mlade uvodi u osnovne pojmove vezane uz oglašavanje u medijima te utjecaj koje reklame mogu imati u njihovim životima. Uz pregled pozitivnih i negativnih obilježja reklama brošura pojašnjava osnovne tehnike oglašavanja, kao i pojam prikrivenoga oglašavanja u medijima.
Autori: Lana Ciboci i Leali Osmančević
Brošura “Svijet videoigara“ nudi pregled razvoja videoigara od njihova nastanka do danas. Također, u brošuri se, uz prednosti i nedostatke igranja videoigara mogu pronaći i savjeti za odabir kvalitetnih videoigara, kao i važnost odabira videoigara primjerenih dobi djece i mladih.
Autori: Sebastijan Ivasović, Danijel Labaš, Beatta Lovrečić i Damjan Raknić