I ove godine dobili smo potporu Grada Zagreba za nastavak projekta Online seniori!

Kako bismo utjecali na razvoj medijske pismenosti umirovljenika i kompetencija nužnih za snalaženje u svijetu (novih) medija, zajedno s Domom za starije osobe Sv. Ana, pripremili smo nastavak projekta „Online seniori“ kojem je osnovni cilj educirati umirovljenike s područja Grada Zagreba te dobiti uvid u njihova iskustva i navike pri korištenju (novih) medija.

 

Ovaj projekt medijske pismenosti namijenili smo umirovljenicima jer uočavamo kako broj starijih građana koji koriste internet konstantno raste. Primjerice, u Sjedinjenim Američkim Državama je već 2012. godine više od pola osoba starijih od 65 godina koristilo internet, a svaka treća osoba starija od 65 godina bila je prisutna na društvenim mrežama poput Facebooka i LinkedIna (Leist, 2013), dok danas u SAD-u čak 88% starijih od 65 godina koristi internet (PewResearchCentre, 2024).

 

 

Wearesocial.com i Datareportal.com u podacima za Hrvatsku (siječanj 2022.) ističu da se u Hrvatskoj internetom koristi 14,3% osoba između 54 i 64 godina te 22% osoba starijih od 65 godina.

Društvene mreže starijim građanima omogućuju održavanje društvenih veza i socijalizaciju – pogotovo onima koji žive sami i udaljeni su od rodbine. Njihovo sudjelovanje na društvenim mrežama može varirati od pasivnog ponašanja poput čitanja objava i diskusija sve do aktivnog sudjelovanja koje uključuje objavljivanje sadržaja, pisanje blogova i slanje poruka. Glavna motivacija za korištenje društvenih mreža su razonoda, socijalni kontakt te pružanje i dobivanje socijalne potpore. Seniori često koriste internet za pronalaženje informacija o zdravlju te se kao pozitivna strana korištenja interneta i društvenih mreža među tom populacijom ističe dobivanje informacija vezanih uz specifične bolesti i kronična stanja (Leist, 2013). Stoga je važno ukazati na važnost provjere informacija i mogućih prevara putem interneta.