Nakon edukacije za odgojno-obrazovne djelatnike srednjih škola koje su uključene u provedbu ALGOWATCH projekta, 28. siječnja nastavnici iz tih škola uključili su se u pripremu radionica o algoritmima i umjetnoj inteligenciji koje će se provoditi s učenicima.

Izneseni su stavovi i preporuke o načinima kako učenicima približiti temu algoritama i umjetne inteligencije, kako ih zainteresirati i osigurati okruženje za njihovo stjecanje znanja i vještina za ovo važno područje.

Svoj doprinos dalo je 25 odgojno-obrazovnih djelatnika i edukatora iz područja medijske pismenosti.

 

U javnom prostoru raspravlja se o izazovima koje donosi umjetna inteligencija kao što su pristranost, nedostatak transparentnosti, nikad brže širenje dezinformacija, nedostatak regulacija i niz drugih. Umjetna inteligencija također donosi brojna pitanja kada je riječ o obrazovanju i ljudskom znanju. Hoće li se pojedinci više oslanjati na UI umjesto kritičkog razmišljanja, kako će se zadovoljiti potreba za novim vještinama koje donose alati UI te problem s akademskim integritetom jer alati poput ChatGPT-a mogu olakšati plagiranje i varanje.

Posljedično tome, Europska unija definirala je Akt o umjetnoj inteligenciji  kojim se utvrđuje jasan skup pravila utemeljenih na riziku za razvojne programere i subjekte za uvođenje umjetne inteligencije u pogledu posebnih primjena umjetne inteligencije. Aktom o umjetnoj inteligenciji nastoji se građanima osigurati povjerenje u ono što umjetna inteligencija nudi.

Iako Akt definira niz pravila, vrlo je važno da djeca i mladi razvijaju znanje i vještine o tome kako rade sustavi algoritama i umjetne inteligencije te što ih pokreće i motivira jer to ima utjecaj na informacije i može dovesti do dezinformacija. Važno je osposobiti učenike  da samostalno analiziraju i kritiziraju te razviju strategije za ovladavanje algoritmima.

 

 

 

U projekt je uključeno pet srednjih škola:

  • Gimnazija Tituša Brezovačkog u Zagrebu
  • Ekonomska, trgovačka i ugostiteljska škola u Samoboru
  • Srednja škola Ivan Švear u Ivanić-Gradu
  • Srednja škola Zlatar
  • Srednja škola Glina

 

 

Projekt ALGOWATCH sufinanciran je sredstvima Europske unije, Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske i Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. Ovaj sadržaj isključiva je odgovornost autora i ne odražava nužno stavove Europske unije, Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske ili Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. Ni Europska unija ni tijela koja dodjeljuju potporu ne mogu se smatrati odgovornima za sadržaj.