Projekt Online seniori i ove godine proveli smo uz potporu Grada Zagreba u Domu za starije osobe sv. Ana.
Projekt se sastojao od tri edukacije za umirovljenike, šest individualnih konzultacija i edukativne brošure, a po završetku provedbe nastavljene su volonterske radionice.
Umirovljenici iz Doma za starije osobe Sv. Ana sudjelovali su u provedbi edukacija na teme Opasnosti na internetu i internetske prijevare i Korištenje korisnih aplikacija i Sigurna plovidba društvenim mrežama.
Na predavanjima su umirovljenici dobili razna nova teorijska znanja, ali potkrijepljena primjerima i praktičnim savjetima i preporukama.
Kada smo održavali predavanja o društvenim mrežama veliku pozornost posvetili smo prijevarama koje lukavo vire iz privatnih poruka, objava, statusa i komentara. Upozoravamo ih da nikako ne ulaze u bilo kakve poveznice koje su zaprimili, čak putem običnog SMS-a te smo im na slikovit način prikazali kako to ustvari izgleda u stvarnom životu stoga smo uz svako upozorenje dali puno primjera koje smo i sami doživjeli. Osobe starije životne dobi nerijetko vjeruju da nikada ne bi nasjele na bilo kakvu vrstu prevare jer napadača percipiraju kao neugodnu osobu primjetno mutne pozadine dok su to uvijek iznimno ljubazne, empatične i naizgled susretljive osobe koje iskorištavaju njihovu usamljenost.
Primjer koji je aktualan je poruka s pozivnog broja 092 koja sadrži poveznicu za ispunjavanje podataka o paketu koji ste navodno naručili. Također su česti pozivi ”policijskih ili bankovnih službenika” koji pomoću uvjerljivih narativa dolaze do bankovnih računa žrtve. Umirovljenike potičemo da s nama podijele i prijave svaki pokušaj prijevare. Često ih znaju zainteresirati i ”revolucionarni lijekovi” preporučeni od strane ”vodećeg doktora u Europi” stoga je važna lekcija predavanja i prepoznavanje dezinformacija.
Tijekom konzultacija stavili smo naglasak na područja koja sami umirovljenici ističu kao ona u kojima im nedostaje znanja, tj. u skladu s njihovim prijašnjim znanjem i aktivnostima kojima se planiraju baviti. Također, svake konzultacije su sadržavale kratku teorijsku edukaciju o brojnim prednostima, ali i potencijalnim opasnostima novih medija. Osim toga, umirovljenike smo poticali da kritički promišljaju o sadržajima koje primaju putem medija te da uvijek provjeravaju njihovu vjerodostojnost.
Nakon održanih aktivnosti umirovljenici nas mogu kontaktirati ako zatrebaju savjet ili pomoć pri korištenju medija, a osim toga s Domom za starije osobe Sv. Ana dogovorili smo volonterske dolaske u Dom svaki zadnji petak u mjesecu. Kako umirovljenici ne bi zaboravili teme i korisne alate kojima smo ih podučili, podijelili smo im i edukativne brošure ,,Treća dob u digitalno doba’’ osmišljene u sklopu projekta u kojima se nalaze razne informacije, rječnik digitalnih pojmova i primjeri koji će im pomoći pri snalaženju na internetu. Brošura je dostupna i na našoj internetskoj stranici.