„Flertanje s drugom osobom, osjećaj seksualne uzbuđenosti, povećanje intimnosti s drugom osobom, spetljavanje s drugom osobom, provjera njihove privlačnosti te zamjena za novac ili darove“ su najčešći razlozi sekstanja među mladima.*

Na Međunarodni dan djece, Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu organizira panel na temu opasnosti korištenja društvenih medija i interneta, elektroničkog nasilja, seksualnog iznuđivanja i sekstinga među mladima. O ovoj temi važno je razgovarati s mladima, ali i osvijestiti javnost i ukazati na sve češću pojavu ovog problema te moguće posljedice za žrtvu i počinitelja.

Panel „Izazovi i rizično ponašanje djece i mladih u virtualnom svijetu“ održat će se u dvorani „Bl. Alojzija Stepinca” na Hrvatskom katoličkom sveučilištu u Zagrebu.

Panelisti su:

  • prof. dr. sc. Danijel Labaš iz Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu,
  • dr. sc. Sabina Mandić s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta,
  • Mirjana Soljačić, mag. psih. iz udruge Pragma,
  • Kristina Batinić, prof. psih. iz Gornjogradske gimnazije.

Moderator panela je prof. dr. sc. Igor Kanižaj.

Iako seksting može predstavljati dopisivanje i međusobno slanje intimnih fotografija među partnerima bez skrivenih namjera, ono može imati teške posljedice. Primjer toga je poticanje na sudjelovanje u slanju sadržaja na kojem se nalazi druga osoba bez odjeće, koje osim što je kažnjivo zatvorom i do deset godina ako je osoba na fotografiji mlađa od 18 godina može voditi i do teških posljedica za žrtvu. Ponekad, kako bi izbjegli da njihovi sadržaji kruže internetom, mladi postaju žrtve seksualnog iznuđivanja (eng. sextortion).

Panel je organiziran u sklopu kampanje „Osvijesti – reagiraj“ koju Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu provodi uz potporu Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

 

*Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, Ured za zdravstvo Grada Zagreba, Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu, 2019.