Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu na svečanoj je dodjeli u Hrvatskom državnom arhivu uručilo priznanja odgojno-obrazovnim djelatnicima za aktivnosti održane u školskoj godini 2023./2024. u vrtićima i školama

Dobitnice nagrade „Medijski Sokrat“ za predškolski odgoj su Blaženka Crvenković i Sara Papak iz dječjeg vrtića Crvenkapica iz Iloka koje kontinuirano provode aktivnosti u području razvijanja medijskih kompetencija djece od najranije dobi. Osim toga, ulažu velike napore i u edukaciju njihovih roditelja kojima skreću pažnju na učinkovite roditeljske pristupe kada je u pitanju konzumiranje medija od strane djece. Potiču roditelje da  zajedno sa svojom djecom prate sadržaj koji djeca gledaju te razgovaraju s njima o onom što su vidjeli na ekranima s namjerom da djeci pomognu u vrednovanju značenja, uočavanju moralnih poruka i shvaćanju prirode medijskog sadržaja. Svoje primjere dobre prakse dijele i s drugim odgojno-obrazovne djelatnike na raznim skupovima i konferencijama. Nagradu im je uručila v.d. ravnateljice Agencije za odgoj i obrazovanje Daria Kurtić.

 

Dobitnica nagrade u kategoriji osnovne škole je Daniela Maršalek učiteljica hrvatskoga jezika u Osnovnoj školi Dalj. Daniela godinama ulaže veliki trud u razvijanje i unapređenje medijske pismenosti kod učenika, potiče medijsko stvaralaštvo i razvija kritičko razmišljanje kod učenika. Vodila je izvannastavnu aktivnost Filmska ekipa tijekom koje je nastao i priručnik za rad s učenicima. Kroz integrirani Dan svemira održala je radionice optičkih igračaka i stop animacije, a kroz integrirani Dan putovanja kroz vrijeme održala je radionicu o prikrivenom oglašavanju i filmu. Organizirala je edukacije za učenike i učitelje o videomontaži, stop animaciji i tehnologiji dronova, a na nastavi Hrvatskoga jezika održala je brojna predavanja iz područja medijske pismenosti s naglaskom na videoigre, prikriveno oglašavanje, stereotipe u medijima, sigurnosti na internetu i kritičko promišljanje o medijima i medijskim sadržajima.

Nagradu za najbolju učiteljicu medijske pismenosti 2024. u kategoriji osnovne škole dodijelila je ravnateljica Uprave za medije i razvoj kulturnih i kreativnih industrija Ministarstva kulture i medija Jasna Vaniček-Fila.

 

Dobitnik u kategoriji srednje škole je Krešimir Varga koji već godinama radi na promicanju medijske pismenosti i razvijanju medijskih kompetencija učenika u Srednjoj školi Zlatar. Tako je prošle školske godine izvodio fakultativni predmet Digitalni mediji unutar fakultativnog modula Digitalno novinarstvo te izvannastavnu aktivnost Multimedijska skupina. Osmislio je i proveo projekte ,,Multikuti” te ,,Postani zinester i podijeli svoj talent” koje je financiralo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih. Osmislio je i proveo nastavak projekta ,,KAP – kreativni, aktivni, popularni”. S učenicima je izradio radijsku emisiju „Radijske kapljice: stereotipi ljepote na društvenim mrežama” povodom Dana medijske pismenosti; audioanketu o vršnjačkom nasilju povodom Dana ružičastih majica te infografike i digitalne plakate o temama iz područja medijske pismenosti povodom Dana sigurnijeg interneta.

Nagradu mu je uručila državna tajnica Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih Zrinka Mužinić Bikić.

 

Predsjednik Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu prof. dr. sc. Danijel Labaš obratio se prisutnima: „Da vam je prilika bila pročitati, pogledati i poslušati sve prijave za nagradu ‘Medijski Sokrat’, onda biste i sami uočili da su se savjeta iz Sokratove prisege, koju u nekim državama potpisuju nastavnici, držali svi koji su se prijavili, a posebno ovogodišnji dobitnici nagrada i priznanja kojima od srca čestitam, a svima ostalima zahvaljujem na prijavi.“ 

               

Na kraju govora svima se zahvalio:,,Hvala vam što ste i danas ovdje s nama. Neka nas u našim nastojanjima sve vodi još jedan dodatni savjet Hartmuta von Hentiga: „U skladu sa svojim snagama pobrinut ću se da naraštaji koji dolaze zateknu takav svijet u kojem se isplati živjeti i u kojem naslijeđeni tereti i poteškoće ne pritišću vlastite ideje i mogućnosti.“

Državna tajnica Zrinka Mužinić Bikić iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih istaknula je: „Medijska pismenost svakim danom postaje sve važniji dio osnovnoškolskog i srednjoškolskog kurikula. Od iznimne je važnosti razvijanje vještina učenika koje omogućuju razumijevanje i korištenje medija. Cilj nam je da svi učenici razviju vještine kritičkog razumijevanja medija kako bi se zaštitili i bili odgovorni korisnici medijskog sadržaja.“

 

Državna tajnica Ministarstva demografije i useljeništva Željka Josić u svom je obraćanju rekla da je sretna što može čestitati učiteljima koji se uz sve obaveze upuštaju u dodatne aktivnosti u području medijske pismenosti. Njihov doprinos društvu od velike je važnosti. Poziva sve učitelje da ne zaborave u aktivnosti koje pripremaju uključiti i roditelje kojima je također potrebna podrška u korištenju medija.

 

Ravnateljica Uprave za medije i razvoj kulturnih i kreativnih industrija Ministarstva kulture i medija Jasna Vaniček-Fila istaknula je kako Ministarstvo kulture i medija ima priliku poticati razvoj medijske pismenosti na brojne načine. „Od vrtića pa kroz osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje, sve do fakulteta, učitelji imaju najvažniju ulogu u oblikovanju mladih ljudi. Razvoj digitalnih medija unijelo je niz pozitivnih promjena u živote pojedinaca, ali također i uvela ljude u labirint u kojem se teško snalaziti. Zato sam zahvalna što postoje učitelji koji ulažu dodatne napore kako bi pomogli onim najmlađima da se snađu u svijetu medija i svemu što on donosi.“

 

Daria Kurtić, v.d. ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje istaknula je: „Katalog državnih i međužupanijskih stručnih skupova Agencije za odgoj i obrazovanje za 2025. godinu u završnim je pripremama. Drago mi je što mogu reći da edukacije iz medijske pismenosti imaju važno mjesto u katalogu i što će odgojno-obrazovni djelatnici iz cijele Hrvatske i dalje kontinuirano imati prilike stjecati nove vještine i znanja iz ovog područja koje je podložno stalnim promjenama.“ .

 

U uži krug nagrade kategorije predškolski odgoj ušle su Maja Radošević i Jelena Alpeza, iz kategorije osnovna škola Melita Horvatek Forjan, Nataša Jakob i Ana Brčić Bauer te Marina Kolić i Danijela Grgorinić, a u kategoriji srednje škole Josip Strija i Majda Milevoj Klapčić.

Dodjeli su prisustvovali i brojni drugi uzvanici, ravnateljica Ureda za udruge Vlade RH Helena Beus, predstavnik Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva Luka Bogdan, savjetnica Pravobraniteljice za djecu Ljiljana Breulj Štimac te izaslanica gradonačelnika Grada Zagreba pomoćnica pročelnika Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade Ria Bilić.

 

Pristigle su prijave iz cijele Hrvatske – od juga Dalmacije do Istre i Kvarnera preko središnje Hrvatske do Slavonije i Baranje.

Odgojno-obrazovni djelatnici mogli su se prijaviti sami ili su to za njih mogli učiniti njihovi ravnatelji. Iz brojnih pisama koje su pisali upravo ravnatelji može se vidjeti koliko i oni sami prepoznaju važnost medijskog obrazovanja u svojim odgojno-obrazovnim ustanovama te koliko je važno da i odgojitelji, kao i učitelji i stručni suradnici, imaju njihovu potporu u provedbi aktivnosti.

O svim pristiglim prijavama odlučivao je Odbor koji je činilo pet članova: prof. dr. sc. Tamara Gazdić-Alerić i izv. prof. dr. sc. Marina Gabelica s Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, potom prof. dr. sc. Danijel Labaš, prof. dr. sc. Igor Kanižaj te izv. prof. dr. sc. Lana Ciboci Perša, svi s Hrvatskog katoličkog sveučilišta.

Dodjela nagrade pokrenuta je 2023. godine uz potporu Ureda za udruge Vlade RH.