Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu i ove godine dobilo je komunikacijsku podršku Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske i Hrvatske udruge za odnose s javnošću (HUOJ) za kampanju Osvijesti – reagiraj!

Tema poziva bila je „Razvoj, doprinos i uloga udruga u području medijske pismenosti u Hrvatskoj“, a DKMK je ovom prilikom dobio stručnu komunikacijsku pomoć Millenium promocije.

Opći cilj kampanje ,,Osvijesti – reagiraj!” je podizanje svijesti, informiranje i posljedično prevencija elektroničkog nasilja s posebnim naglaskom na međuvršnjačko nasilje i seksting.

Kampanja će se sastojati od edukativnih objava na našim društvenim mrežama te učeničkih videouradaka osmišljenih na temu elektroničkog nasilja, a temelj kampanje je premijera kazališne predstave Game over.

Kako bismo na što pristupačniji način progovorili o ovoj problematici, uz potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja mladih, a u suradnji s udrugom Pragma i B glad produkcijom osmislili smo kazališnu predstavu Game over koja će se baviti tematikom elektroničkog nasilja, točnije sekstinga i seksualnog iznuđivanja.  Predstava će biti izvedena u školama kako bismo na taj način olakšali što veću prisutnost djece i mladih u njihovoj lokalnoj sredini, polazeći od činjenice kako veći dio djece do sada u Hrvatskoj nije imao priliku prisustvovati specijaliziranoj predstavi za djecu čija je tematika elektroničko nasilje.

Online svijet postaje jednak offline životu stoga mlade moramo potaknuti da o svakoj online aktivnosti promišljaju kao o nečemu što se direktno odražava i na njihov stvarni život. Također ih potičemo da razgovaraju o svojim problemima te da se uvijek obrate osobama od povjerenja ako ih netko na internetu ponižava ili vrijeđa, ali i ako primijete da su njihovi prijatelji i vršnjaci izloženi bilo kojem obliku elektroničkog nasilja.

Djelujemo preventivno – osnažujemo i educiramo djecu i mlade kako bi smanjili slučajeve elektroničkog nasilja te kako bi potaknuli prijave postojećih slučajeva elektroničkog nasilja. Ovom kampanjom želimo osvijestiti navedene probleme kod djece i mladih kako bi bili upoznati sa svojim pravima, obvezama i mogućim posljedicama vlastitih djela u virtualnom svijetu. Projektom potičemo na aktivno i kritičko promišljanje o medijskim sadržajima, ali i međusobnim odnosima u virtualnom prostoru te odlukama koje donose.