Današnja djeca i mladi većinu svog slobodnog vremena provode uz medije, ponajviše uz internet i društvene mreže. Pritom njihovu pozornost osobito privlače influenceri na društvenim mrežama, čije objave ponekad gledaju satima svakoga dana. Djeca prate različite influencere, ovisno o svojim interesima – od igranja videoigara do modne industrije.
Uzori igraju ključnu ulogu tijekom odrastanja djece i mladih jer im pomažu pri formiranju identiteta, vrijednosti, ponašanja i životnih smjerova. Predadolescencija je razdoblje kada djeca u dobi od 11 do 13 godina počinju promišljati tko su i tko žele postati. Uzori su ti koji im služe kao inspiracija, ali i kao praktični primjeri ponašanja, vrijednosti i životnih stavova. Oni su poput vodiča kroz složen svijet izbora i odluka koje moraju donositi.
Prilikom odabira uzora djeca i mladi se vode osobinama koje sami žele posjedovati ili koje smatraju poželjnima, kao što su hrabrost, empatija, autentičnost, uspješnost ili kreativnost. U tom smislu, uzori im pomažu ne samo u postavljanju životnih ciljeva već i u oblikovanju društvenih i emocionalnih vještina. Primjerice, ako dijete odabere uzor koji naglašava važnost obrazovanja, truda i rada, vjerojatnije je da će i sam usvojiti te vrijednosti i težiti obrazovnim i profesionalnim uspjesima. Pozitivni uzori mogu pomoći djeci i mladima da razviju samopouzdanje, empatiju, unutarnju motivaciju i emocionalnu otpornost. S druge strane, uzori koji su okrenuti riziku i impulzivnom ponašanju mogu potaknuti djecu i mlade na preuzimanje nepromišljenih ili čak destruktivnih odluka.
Roditelji, braća, sestre i članovi šire obitelj najčešće su prvi uzori. Roditelji posebno oblikuju vrijednosti i stavove predadolescenata kroz vlastite postupke, komunikaciju i životne odluke. Vršnjaci imaju značajan utjecaj, jer predadolescenti traže pripadnost i odobravanje u društvenim grupama. Ponašanje prijatelja, stavovi i interesi često postaju uzor. Učitelji, treneri i drugi odrasli koji rade s mladima mogu biti inspiracija i motivacija za akademske ili sportske uspjehe, kao i za razvoj pozitivnog ponašanja.
Osim uzora iz stvarnog života, uzori često mogu biti i glumci, glazbenici, sportaši i influenceri na društvenim mrežama. Djeca i mladi vide ih kao simbole uspjeha, stila, ili hrabrosti. Mogu se ugledati i na likove iz knjiga, filmova, i serija, bilo zbog njihovih vještina, hrabrosti, ili karaktera. Kroz medije i društvo dolaze ideali o tome što znači biti uspješan, privlačan, pametan, ili moćan. To također oblikuje mišljenje o tome kakvi bi trebali biti.
Tijekom prošlog i ovog tjedna u OŠ Većeslava Holjevca održali smo pilot radionice koje su nastale u sklopu Erasmus+ projekta ASAP. Radionice su provedene u petim i šestim razredima s ciljem osvještavanja vrijednosti i osobina koje djeca imaju u svojim uzorima. Učenici su tijekom radionice uspoređivali sličnosti i razlike svojih uzora iz stvarnoga života s onima iz virtualnoga svijeta. Ova je radionica jedna od prvih u nizu radionica koje ćemo provoditi u nadolazećem razdoblju, a usmjerene su na učenike, ali i njihove roditelje.