U sklopu projekta ASAP, u Osnovnoj školi Augusta Cesarca u Krapini, održane su interaktivne radionice za učenike petih i šestih razreda. Kroz niz edukativnih aktivnosti učenici su se upoznali s temama uzora, osobnih vrijednosti i komunikacijskih vještina, kako bi lakše prepoznali izazove i prilike koje im donosi svakodnevni život, bilo u stvarnom ili digitalnom okruženju.

Radionice su započele razgovorom o uzorima i vrijednostima, gdje su učenici imali priliku razmisliti o vrijednostima koje cijene kod sebe i drugih. Na pitanje što su vrijednosti, jedan učenik šestog razreda rekao je: „Ono što nas čini posebnim i što nas usmjerava u životu.“ Nakon uvodnog predavanja učenici su istaknuli vrijednosti koje su im važne te su predstavili svoje tradicionalne i digitalne uzore, uspoređujući sličnosti i razlike vrijednosti koje oni drže da imaju.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Većina učenika uzore pronalazi unutar obitelji, ali su i pod velikim utjecajem osoba koje kreiraju sadržaj na društvenim mrežama. Tako je učenik šestog razreda izjavio: „Moja sestra mi je uzor jer se iz predmeta koji joj nisu dobro išli ipak potrudila i na kraju dobila dobre ocjene“, dok za vrijednosti influencera (utjecajnika) učenici navode bogatstvo, uspjeh, ljepotu i slično. S obzirom na to da su njihovi uzori iz digitalnog svijeta influenceri, Youtuberi i TikTokeri, poseban naglasak stavili smo na kritičko promišljanje sadržaja koji oni dijele. Učenicima smo skrenuli pažnju na prikriveno oglašavanje i važnost prepoznavanja manipulativnih poruka.

 

Osim radionice o uzorima, učenici su kroz praktične primjere iz svakodnevnog života naučili razlikovati pasivan, asertivan i agresivan način komunikacije te kako ih prepoznati i primijeniti u različitim situacijama, bilo u razredu, obitelji, na društvenim mrežama ili u zajedničkim razrednim WhatsApp grupama. Osvijestili su i kako reagirati na neprimjeren sadržaj na internetu te kome se obratiti kada im je potrebna podrška.

„Važno nam je da učenici razviju kritičko razmišljanje i prepoznaju vrijednosti koje žele njegovati u svakodnevnom životu, ali i u digitalnom prostoru. Djeca danas provode mnogo vremena online i zato je ključno da razumiju na koji način sadržaji koje prate utječu na njih,“ istaknula je voditeljica radionice projekta ASAP, Tamara Kvas.

 

Ove aktivnosti dio su šireg cilja projekta ASAP, koji mladima nastoji pružiti alate i znanja za sigurno, odgovorno i samopouzdano sudjelovanje u digitalnom i stvarnom okruženju. Osim predavanja i radionica za učenike, u sklopu projekta u tijeku su i predavanja za roditelje i nastavnike. Uskoro više!

Erasmus+ projekt u prioritetnim području KA220-SCH – Cooperation partnerships in school education čiji je koordinator Fondazione Politecnico di Milano (Italija) dok su partnerske organizacije PEPITA ONLUS (Italija), Associazione Le Nius (Italija), Cooperativa Deformacao e Animacao Cultural (Portugal), DOBA Fakulteta za uporabne poslovne in druzbene studije Maribor (Slovenija), ProEduca z.s. (Češka), Comprensivo Statale Via Bologna Bresso (Italija) i DKMK (Hrvatska).